You are hereAGM News

AGM News


2016 GSDCV Executive
At the AGM, the following were elected as the executive members of the GSDCV. They are joined by the 11 branch managers to from the GSDCV Management Committee. Thanks and Congrats to all who have committed their time to manage our club.
President:                    Vince Ebejer
Vice president:            Nicki McDermott
2nd Vice President:     Louisa Rodger
Secretary:                    Mel Siktars
Treasurer:                   Fiona Henderson
Breed Affairs Administrator: Jenny Yuen
Obedience Training Committee Chairperson: Marilyn Wrigley

Membership & Service Awards
Membership Awards – awarded to members for continuous membership
Maureen Goodwin     40 years     Will Goodwin     40 years
Mary Hawthorne     30 years     Norm Hawthorne     30 years
Ann Hammond     30 years     Melissa Hammond     30 years
Frank Grigons     25 years     Jenny Joseph     25 years
Andre Torpy     25 years     Jo Mee     25 years
Obedience Instructor Awards – awarded for continuous service as an Obedience instructor
Cristine Begbie (Skye)     30 years     Julie Urie (Skye)     30 years
Show Instructor Awards – awarded for continuous service as a Show Instructor
Chris Bohdal (Western)     20 years     Brank Auwema (SSB)     5 years
Committee Service – awarded for continuous service to a GSDCV or Branch committee
Lyn Pickering (Western)     25 years     Roslyn Mills (Western)     10 years
Mary LanFranchi (Northern)     5 years

Perpetual Show Trophies
Margot Haines Puppy of the Year
Male (Stock Coat):     Tanveld Truman (V & F Tantaro)
Female (Stock Coat):     Bodecka Cracked Pepper (J. Joseph)
Male (Long Stock Coat):     Meljenka Golden Nugget (S Petrella)
Female (Long Stock Coat):    Vanharley Promiscuous Girl (D. Colson)

Eric Orschler Annual Breeders Trophy
Jayshell Kennels
Schneider Trophy
*Ch. Jayshell Winona “A’, “Z” (P & N McDermott)
Best Dual Performance Trophy
*Volscain Akira “A”, “Z”  (C Anderson)
Stock Coat Specialist Dog of the Year 2015
*Xaro ven der Plassenburg “a” ED (Imp Deu) (A. & R. Jones)
Stock Coat Specialist Bitch of the Year 2015
* Ch. Jayshell Winona “A”, “Z”
(P & N McDermott)
Long Stock Coat  Specialist Dog of the Year 2015
*Ch. Jayshell Glasgow “A”,”Z” ET (D & L Organ)
Long Stock Coat Specialist Bitch of the Year 2015
Ch. Zandrac Duchess Satine Kryze (D & L Organ)

JUNIOR HANDLER AWARDS
Junior Handler of the Year (7 – 9 years)  -  Ayden Jones
Junior Handler of the Year (10 - 12 years)  -  Stephanie Jones
Junior Handler of the Year (13 - 18 years)  -  Trinity Jones

Young Handlers Achievement Award - Trinity Jones

Gwen Ibbot Shield 2015

Winner: Western Branch